Kroz suhozide i maslinike uronite u priču o zlatnim krčkim kapima
Krčko maslinovo ulje pripada društvu najboljih ulja na svijetu, a još za vrijeme Rimljana ulje je imalo status krčkog blaga. Ova tematska pješačka staza idealna je za sve ljubitelje prirode koji su u potrazi za laganim i zanimljivim izletom na kojem će naučiti ponešto o otoku Krku i maslinovom ulju. Obiđite stazu posvećenu ovoj 'zlatnoj kapi' i okrijepite se ugodnom šetnjom uz zadivljujući pogled na otočić Košljun i Puntarsku dragu.
Staza započinje u Korniću te vodi kroz brojne maslinike i slikovite zaseoke Lakmartin i Muraj. Duž staze postavljene su edukativne ploče koje vas vode kroz priču o maslini i maslinarstvu, a svakako preporučujemo šetnju u kasnu jesen za vrijeme berbe maslina.
U brojnim maslinicima, u kojima su neke masline stare i nekoliko stotina godina, uspijevaju autohtone sorte od čijih se plodova dobiva ulje vrlo visoke kakvoće, primjerice debela, drobnica, rošulja i plominka. Iako se prerada ulja nekada odvijala u tradicionalnim toševima s velikim kamenim žrvnjem, danas na otoku ima nekoliko suvremenih uljara. Svakako kušajte ekstra djevičansko maslinovo ulje i ponesite ga kući kao najbolji jestivi suvenir.
Dok hodate maslinicima, gromače će vam pokazati svoje najljepše forme suhozidne kulture, a miris bilja oplemeniti ugodan primorski zrak. Smilje, kupina i primorski vrisak samo su neke od vrsta bilja koje rastu uz stazu. Ne iznenadite se kad vas iz hlada stoljetne masline, skrivene iza kamenog zida, veselo 'pozdravi' stado ovaca.
Povratkom u Kornić svakako posjetite Zavičajnu etnografsku zbirku. Ova kamena dvokatnica opremljena starinskim namještajem, priborom i alatom prikazat će vam kako se nekoć živjelo na selu. Osim bačvarske radionice i ognjišta, razgledajte narodnu nošnju, tradicijsku vjenčanicu i sopele kao tradicijsko glazbalo.
Kušajte domaći ovčji sir koji mirisom i okusom dočarava ovaj otok kamena, pašnjaka, aromatičnog bilja i bure koja nanosi kristale morske soli i daje siru posebnu aromu.